Interpelace občana Orlové pana Stanislava Saksy na 2. zasedání  Zastupitelstva MSK

dne 17. prosince 2020

 

Vážený pane hejtmane, vážení zastupitelé, vážení hosté!

Na úvod svého vystoupení Vám přeji hodně úspěchů v novém volebním období a správná rozhodnutí směrem k nám občanům. Moje dnešní vystoupení bude opět na téma zdravotnictví, optimalizace a využití nemocnice v Orlové.

Na posledním jednání předchozího zastupitelstva kraje dne 3. září 2020 jsem požádal tehdejší krajské zastupitele o průběžné hodnocení optimalizace a rovněž jsem žádal, aby na nejbližším jednání zastupitelstva kraje bylo toto hodnocení prezentováno. Děkuji za odpověď a rád se k některým bodům vrátím.

V orlovské nemocnici měla fungovat interní ambulance 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu. Je zachován pouze denní provoz a v případě akutního stavu by to mělo řešit karvinské pracoviště. Bohužel karvinská interna má pouze 26 lůžek, má nedostatek personálu a dokonce byla krátkodobě uzavřena.

Další problém vidím v tom, že byla uzavřena laboratoř pro neefektivitu (ztráta 0,8 mil. Kč/měsíčně) a nyní je zajištěn odvoz vzorků do Karviné. Je to krok, který určitě nepomáhá ani lékařům, ani pacientům. Pokud budeme takto pokračovat, tak můžeme pro neefektivitu postupně zavírat všechna ztrátová oddělení, jako jsou porodnice, interny, dětská oddělení (nejvíce ztrátová) a geriatrie.

Rovněž jsem se ptal, jak budou využity moderní operační sály v Orlové. Jsem potěšen, že funguje jednodenní péče chirurgických oborů a za dva měsíce bylo uskutečněno 104 operací. Je to pro zajímavost využití matematicky vyjádřeno cca 2 operace denně na 6 operačních sálů. V měsíci říjnu t.r. byla zahájena výstavba nových operačních sálů v Karviné pro ortopedii v celkové výši 43 mil. Kč a bude financována z investic MSK. Vzhledem k tomu, že nejsou využity operační sály v Orlové ani v Havířově, je to zbytečná investice a plýtvání finančními prostředky MSK.

Opravdu se optimalizace daří a co ekonomika a personální stav v nemocnicích?

Vážený pane náměstku Gebauere, v televizi POLAR jsem sledoval Vaše vystoupení, kde jste mimo jiné řekl jednu zajímavou věc a nebylo to poprvé. Volně cituji: „Populace stárne, budeme zvyšovat počet lůžek následné péče na úkor akutní péče.“ Opravdu si myslíte, že je doba na to oslabovat a snižovat počet lůžek akutní péče tak, jak jste to udělali v orlovské nemocnici? Já s tím absolutně nesouhlasím.

Vrátím se ke krajským volbám. Víte, dlouho jsem přemýšlel koho volit. Až se mi dostal do ruky předvolební letáček ČSSD v čele s panem Ing. Petrem Kajnarem. V tom letáčku mimo jiné bylo napsáno, že pokud dopadnou volby úspěšně, je zájem znovu otevřít orlovskou nemocnici.

Toto bylo u Orlové na prvním místě. Pane Kajnare, jak chcete tento předvolební slib splnit, když jste v koalici se stranami, které nemocnici zavřeli, myslím lůžkovou část akutní péče? Byl to jen předvolební tah ve smyslu, jak ptáčka chytají, pěkně mu zpívají? Tak už zase nebudu vědět koho volit.

5 minut uběhlo, tak Vám na závěr přeji hodně zdraví a štěstí v příštím roce, hezké a zdravé Vánoce. To zdraví proto, abyste nemuseli využívat naše skvělé krajské zdravotnictví.

P.S.: Pan Kajnar reagoval s tím, že je jich v zastupitelstvu pouze 5 a až budou mít většinu, tak znovu otevřou orlovskou nemocnici, protože si myslí, že nemocnice nemusí být ztrátové…